Trophies

Flemingate Bowling Club’s Cups & Trophies

Bowling Trophies and Cups won by Flemingate Bowling Club in East Yorkshire.

Success over the years resulting in a full trophy cabinet above

Club Competition Results for the 2019 Season

Ladies Singles Knock Out Cup

Winner – Jo Scrivener,  Runner Up – Judy Coates

Mens Singles Knock Out Cup

Winner – Ken Gillyon, Runner Up – Steve Scrivener

Open Pairs Knock Out Cup

Winners – Jo Scrivener & Dave Malton

Runners Up – Steve Scrivener & Alan Washbrook

Open Fours

Winners – Geoff Holgate, Steve Scrivener, Keith Wetherell, Richard Ellingham.

Colin Stamford Trophy (Open Triples)

Winners – Jo Scrivener, Keith Wetherell, Glynn Pike.

Marzi Dows Trophy

Winners – Jo Scrivener & Steve Scrivener

Lucky Elevens

Winners – Ann Dennis & Rod Coates

Runners Up – Jill Collins & Richard Ellingham.

Brian Harley Memorial Fun Day

Winner – Steve Scrivener

Chair  v  Captains Challenge Trophy

Winners – Chair Steve Scriveners Team

Club Competition Results for the 2018 Season

Ladies Singles Knock Out Cup

Winner – Jo Scrivener Runner Up – Chris Ellingham

Mens Singles Knock Out Cup

Winner – Ken Gillyon Runner Up – Martin Haldenby

Open Pairs Knock Out Cup

Winners – Sue White & Janet Broadley

Runners Up – Chris Killingworth & Alan Washbrook

Open Fours

Winners – Sue Hedges, Mary Bradley & Chris Killingworth

Colin Stamford Trophy (Open Triples)

Winners – Jill Collins, Karen Gibbons & Geoff Holgate

Marzi Dows Trophy

Winners – Jo Scrivener & Steve Scrivener

Lucky Elevens

Winners – Jo Scrivener & Rod Coates

Runners Up – Janet Broadley & Alan Washbrook

Brian Harley Memorial Fun Day

Winner – Ann Dennis

Chair  v  Captains Challenge Trophy

——————————————————————————————

Club Competition Results for the 2017 Season

Ladies Singles Knock Out Cup

Winner:- Jo Scrivener Runner Up:- Janet Broadley

Mens Singles Knock Out Cup

Winner:- Alan Washbrook Runner Up:- Trevor Harrop

Mixed Pairs Knock Out Cup

Winners:- Ken Gillyon & Glenda Kirkwood

Runners Up:- Dot Bradley & Arthur Towse

Open Fours

Winners:- Ken Gillyon, Steve Scrivener, Jo Scrivener & Janet Broadley

Colin Stamford Trophy (Open Triples)

Winners:- Ken Gillyon, Janet Broadley & Jackie Bakewell

Marzie Dows Trophy

Winners:- Richard Ellingham & Mary Bradley

Australian Pairs

Winners:- Ken Gillyon & Dot Bradley

—————————————————————————————

Club Competion Results for the 2016 Season

Ladies Singles Knock Out Cup

Winner:- Janet Broadley Runner Up:- Jo Ignacio

Mens Singles Knock Out Cup

Winner:- Ken Gillyon Runner Up:- Alan Washbrook

Mixed Pairs Knock Out Cup

Winners:- Steve Scrivener & Ann Dennis

Runners Up:- Alan Washbrook & Judy Coates

Open Fours

Winners:- Jackie Bakewell, Dave Malton, Vale Hara & Ken Gillyon

Colin Stamford Trophy (Open Triples)

Winners:- Glenda Kirkwood, Rod Coates & Paul Pennington

Marzie Dows Trophy

Winners:- Jackie Bakewell & Ken Gillyon

Australian Pairs

Winners:- Jackie Bakewell & Chris Dennis

Brian Hartley Memorial Fun Day

Winners:- Peter Kempson

———————————————————————————-

Club Competion Results for the 2015 Season

Ladies Singles Knock Out Cup

Winner:- Jo Ignacio Runner Up:- Jackie Bakewell

Mens Singles Knock Out Cup

Winner:- Ken Gillyon Runner Up:- Alan Washbrook

Mixed Pairs Knock Out Cup

Winners:- Alan Washbrook & Frank Elgey.

Open Triples Knock Out Cup

Winners:- Maureen Marsh, Val Hara & Ken Gillyon

Open Fours

Winners:- Dot Bradley, Trevor Harrop, Rita Marshall & Jo Ignacio

Colin Stamford Trophy (Open Triples)

Winners:- Jo Ignacio, Peter Foster & June Hutton

Marzie Dows Trophy

Winners:- Peter Kempson & Jo Ignacio

Australian Pairs

Winners:- Dot Bradley & Dave Lewis

————————————————————————–

External Competion Results for the 2017 Season

Humberside Sports Association Pairs League Division 2 –
Winners Team Captain: Alan Washbrook

Hull and District Ladies Knockout Competition

Two Woods Triples Winners:- June Hutton, Glenda Kirkwood & Janet Broadley

Three Woods Triples Winners:- Mary Bradley, Doreen Luxon & Dot Bradley

Note: – This is the fifth year in succession that this ladies team have won this trophy.

———————————————————————————

External Competition Results for the 2016 Season

HSA Pairs League Division 1

Team W D L Points
Little Weighton 10 0 6 96
Melbourne 10 0 6 96
South Cave 11 1 4 96
Market Weighton 9 1 6 89
Swanland 9 1 6 87
Beverley Town 8 0 8 78
Stewart 7 1 8 75
Flemingate B 3 0 13 56
Cottingham 3 0 13 49

HSA Pairs League Division 2

Team W D L Points
HOSM 10 0 2 80
Blackburns 7 1 3 80
Melton 7 0 5 58
Shiptonthorpe 7 0 5 58
Gilberdyke 4 0 8 55
Melbourne 4 0 8 47
Flemingate A 3 1 7 47

HSA Triples League Division 1

Team W D L Points
Stewart 14 1 2 108
Humber St. Andrews 14 0 4 102
Swanland 10 1 7 86
Cottingham A 10 3 5 84
South Cave 10 0 8 80
Airmyn 10 1 7 78
Flemingate 5 3 10 60
Shiptonthorpe 5 0 12 44
Wolfreton 4 2 12 44
Cottingham B 1 3 14 34

Hull & District Ladies Tuesday

Team Points
Wolfreton 85
Swanland 75
Cottingham 73
Flemingate 71
Beverley 56

Hull & District Ladies Friday

Team Points
Burton Pidsey 154
South Cave 146
Wolfreton 140
Riverview 114
Walkington 106
Flemingate 60

EBA Division 2 Triples

Team W D L Points
Withernsea A 9 1 4 79
St. Catherines 9 3 2 74
Beverley A 8 2 4 69
Fenner B 8 1 5 61
P/PK/Vets A 5 0 9 46
Kingston B 5 1 8 45
Flemingate 4 0 10 37
Springhead B 3 2 9 37